15 + 5 TOP míst v Budapešti

 Chystáte se na cestu do Budapešti a zajímá vás, jaká místa tam navštívit? Tak to jste na správném místě. V tomto článku jsem pro vás sepsala top místa v Budapešti, která stojí za to v maďarské metropoli navštívit. K návštěvě nejznámějších míst vám bude stačit prodloužený víkend – já sama jsem v Budapešti strávila 3 krásné dny a vše jsem si beze spěchu prošla. Kromě tipů na místa tu také najdete základní informace, které vám pomůžou cestu do Budapešti naplánovat.

Pár praktických informací na začátek

Jak se tam dostat?

 Do Budapešti se dá dopravit několika způsoby. Za mne je nejlepší volbou vlak – České dráhy mají přímý spoj mezi Prahou a Budapeští. Já jsem za zpáteční jízdenku platila asi 750 Kč (trasa Pardubice – Budapešť Nyugati a zpět se studentskou slevou).

 Jezdí tam také linkové autobusy od společností jako je RegioJet, či FlixBus. Další možností je letecká doprava, která ale vyjde daleko dráž. Dále se nabízí možnost spolujízdy apod.

Ceny

 Budapešť určitě nepatří k nejdražším evropským metropolím – ceny jsou podobné jako v Praze. Takže pokud se vyhnete předraženým restauracím a turistickým pastem, výlet do Maďarska vás určitě nezruinuje.

Ubytování

 Nejlepší ubytování se dá klasicky sehnat na Airbnb či na bookingu. Já jsem si přes booking našla levný hostel v centru města – za 2 noci jsem platila jen 250 Kč (smíšený pokoj pro 4 lidi, společná kuchyň a koupelna).

 Pokud cestujete sami, hostely jsou dobré místo, kde poznat zajímavé lidi. Já jsem tam třeba potkala fajn lidi z Uzbekistánu, takže teď vím o něco málo víc o střední Asii 😀

Doprava po městě

 Centrum města není příliš velké, všechny známé památky jsou na březích řeky poměrně blízko u sebe, takže se vše dá obejít pěšky. Před odjezdem doporučuji stáhnout offine mapu Budapešti v aplikaci Mapy.cz, funguje skvěle.

 Do vzdálenějších částí města můžete využít MHD – třeba typické žluté tramvaje. Jízdenky na MHD jsou levné a lze je platit i kartou.

Co navštívit v Budapešti

1. Parlament/ Országház

 Hlavní dominantou Budapešti a celého Maďarska je Országház, sídlo Maďarského parlamentu. Já jsem tuto monumentální budovu mohla obdivovat pouze zvenčí – v den mé návštěvy byl Országház pro veřejnost uzavřený kvůli zasedání parlamentu. Takže než tam vyrazíte určitě se podívejte na oficiální stránky, kde je vždy aktuální otevírací doba. Dále si tam také můžete předem koupit vstupenky a vyhnout se tak frontám.

2. Boty na dunajském pobřeží

 Cestou k parlamentu jistě projdete kolem tohoto netradičního památníku. Jedná se o šedesát párů železných bot na břehu Dunaje, které připomínají více než 3000 obětí (především Židů) zastřelených na břehu řeky za druhé světové války.

top místa v Budapešti

3. Řetězový most

 Řetězový most byl prvním mostem, který spojil dvě historická města Budín a Pešť. Byl dokončen v roce 1849 a jeho výstavbou tak vznikla Budapešť.

top místa v Budapešti

4. Batthyány tér

 Přes Řetězový most se můžete dostat na druhý břeh Dunaje. Pokud pak zahnete doprava a půjdete stále rovně podél řeky, narazíte na malé náměstíčko Batthyány tér. Nachází se tam cihlový kostelík, ale zajímavé je především proto, že je odsud krásný výhled na parlament a Řetězový most. Doporučuji se tu zastavit především večer, kdy jsou všechny monumenty nádherně nasvícené.

5. Velká synagoga

 Velká synagoga je největší synagogou v Evropě a nachází na hranici tehdejšího židovského ghetta. Na nádvoří za synagogou je památník holocaustu v podobě kovové vrby. Cena za vstup do synagogy je poměrně vysoká a musíte počítat s delší frontou u vstupu (kvůli bezpečnostním prohlídkám).

6. Bazilika svatého Štěpána

 Bazilika byla postavena v roce 1905 a jedná se o třetí nejvyšší budovu Maďarska. Vstupné je dobrovolné, takže neváhejte jít dovnitř. Interiér je bohatě zdobený a můžete tu vidět relikvii svatého Štěpána. Za poplatek můžete vystoupat na vyhlídku a užívat si výhledu na město.

7. Most svobody

 Po tomto krásném mostě můžete přejít z Peště na Budínskou stranu města. Vyjdete přímo u Gellertových lázní.

8. Gellertovy lázně

 Budapešť je známá lázeňstvím, takže si určitě nezapomeňte vzít plavky. Mezi nejoblíbenější lázně patří právě Gellertovy lázně nebo také lázně Szécheney. Výhodou Gellertových lázní je, že jsou v samotném srdci města a údajně mají nejkrásnější interiér. V metropoli se nachází více lázní například Király Baths, Rudas Baths, Veli Bej Baths a spousta dalších.

9. Sziklatemplom

 Tato kaple se nachází hned vedle Gellertových lázní a určitě stojí za návštěvu. Jedná se o kapli vyhloubenou ve skále, je součástí sítě jeskyní a chodeb pod Gellertovou horou.

10. Gellértova hora

 Po návštěvě kaple se můžete vydat na vrchol hory (sice se jmenuje hora, ale je to spíš kopec 😀), odkud je překrásný výhled na celé město. Na vrchol vede několik cest, výstup není nijak náročný, opravdu se nemusíte se bát stoupání do strmé stráně.

11. Socha svobody

 Na vrcholu hory se tyčí Socha svobody, která připomíná osvobození Maďarska od nacismu během druhé světové války.

top místa v Budapešti

12. Citadela

 Za Sochu svobody se nachází Citadela, odkud se můžete kochat výhledem na město, je odsud dobře vidět na Budínský hrad.

13. Budínský hrad 

 Budínský hrad leží na kopci, můžete se tam dostat buď předraženou lanovkou, nebo pěšky – výstup vám zabere tak 15 minut. V hradním komplexu je galerie a muzeum. Komplex je poměrně velký, takže si vyhraďte delší čas, ať si můžete vše v klidu projít.

14. Matyášův chrám 

 Z hradu se můžete pěšky dostat k Matyášovu chrámu. Vstup do něj je zpoplatněn (můžete si i připlatit za vstup na věž), ale určitě stojí za to vstupné zaplatit. V prvním poschodí se nachází muzeum, kde můžete vidět repliky maďarských korunovačních klenotů.

top místa v Budapešti

15. Rybářská bašta

 Hned vedle chrámu leží Rybářská bašta, která byla vystavěna na místě původního rybího trhu. Sloužila a dodnes slouží pouze jako ozdoba města, nemá žádnou praktickou funkci. Je to jedno z nejoblíbenějších míst pro focení.

Kam na jídlo a na nákupy

1. Centrální trh

 Nejlepším místem pro nákup suvenýrů je jednoznačně Centrální trh. V přízemí můžete nakoupit tradiční maďarské dobroty – různé klobásky, sýry, koření (třeba typickou papriku). V prvním patře jsou pak stánky se suvenýry, můžete tu koupit pohledy, magnety nebo maďarské kroje. Nachází se tu také několik restaurací nabízejících maďarskou kuchyni.

top místa v Budapešti

2. Drum café

 Chcete ochutnat tradiční maďarská jídla? Zajděte do Drum café, které se nachází v centru města kousek od Velké synagogy. Můžete si tu dát guláš, langoše a další národní jídla. Oceňuji také velký výběr vegetariánských možností. Nevýhodou je, že je tato restaurace hodně známá a je plná turistů. V Budapešti je spousta vyhlášených restaurací např. Mazel Tov, ale pokud se nechcete pošťuchovat s turisty, je lepší zajít do nějaké restaurace pro místní v zastrčené uličce.

3. Kavárna Naspolya Nassolda

 V Budapešti jsou stylové kavárny na každém rohu. Mně osobně se nejvíce zalíbilo v podniku Naspolya Nassolda, což je 100% veganská kavárna, kde mají velký výběr zákusků. Je to klidné místo s dobrou wifi a útulným interiérem.

4. Szputnyik

 Pokud rádi nakupujete, na vašem seznamu míst by neměl chybět krámek Szputnyik. Je to obchod, kde prodávají designové kousky od návrhářů a zároveň funguje i jako sekáč. Mají velký výběr triček s logy slavných i méně známých kapel. Szputnyik má v Budapešti několik poboček – já navštívila dvě a výběr v nich byl podobný.

5. Cream

 Jestli stejně jako já patříte k milovníkům second handů, bude pro vás Budapešť ráj. V hlavním městě Maďarska je nějaký sekáč na každém rohu, kromě stylových jako je Szputnyik, je tam i spousta těch „obyčejných“. Mezi ně patří například Cream, který má pobočky po celém městě. Některé oblečení tam je fakt dost děsné, ale dají se tam najít pěkné kousky za pár korun.

 Tak to už je všechno, v Budapešti je spousta dalších krásných míst, ale to by byl tenhle článek nekonečný 😀 Máte vy nějaké tipy, co v Budapešti určitě neminout? Podělte se o ně s ostatními v komentářích!

Sledujte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..