Kam v Krakově: tipy na nejzajímavější památky, kavárny a galerie

V Česku není Polsko příliš populární destinací, což je ale škoda. Tato země má totiž hodně co nabídnout. Konkrétně Krakov je krásné historické město plné památek, parků a zajímavých podniků. Na své si tu přijdou i milovníci umění, protože Krakov je domovem několika galerií. V tomto článku vám nejlepší z nich představím. Samozřejmě jsem tu nezapomněla zmínit i obvyklé turistické cíle. Dozvíte se tu i mé tipy, kam si v Krakově zajít na dobré (vegetariánské) jídlo. Nechte se článkem inspirovat a na příští cestu vyražte k našim východním sousedům.

kam v krakově

Historické perly Krakova

Za čím se do Krakova jezdí? Známým turistickým místem je například náměstí Rynek Glowny. V jeho centru se nachází tržnice Sukiennice, kde můžete nakoupit suvenýry. Musíte ale počítat s návaly turistů a vyššími cenami. Pokud se budete pohybovat kolem Rynku, koukněte se dovnitř Mariánského kostela, patří k největším a nejvýznamnějším sakrálním stavbám v Krakově. Historické centrum kolem Rynku je pěkné a dá se projít celkem rychle, architekturou se hodně podobá centru Prahy. Po dlouhém chození si můžete odpočinout v parku Planty, který ohraničuje Stare Miasto (historickou část Krakova).

kam v krakově

Dalším dominantou Krakova je vrch Wawel, na kterém se tyčí Královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava. Vstup do hradního komplexu a katedrály je volný. Platí se pouze za vstup do věže a dovnitř hradu – můžete si vybrat z různých okruhů. Určitě si nenechte ujít prohlídku katedrály, výzdoba interiéru je skutečně dechberoucí. Vrch Wawel poskytuje pěkný výhled na Krakov. Ještě lepší pohled na město dostanete, pokud vystoupáte schody a rozhlédnete se z hradní věže.

kam v krakově

Pokud bych za sebe měla vybrat jedno TOP místo, kam vyrazit v Krakově, je to jednoznačně čtvrť Kazimierz (česky Kaziměř). Původně to bylo samostatné město, dnes je ale součástí Krakova. V této čtvrti se prolíná židovská a křesťanská kultura, místo má díky tomu naprosto specifickou atmosféru. Pokud je vám povědomé, možná je to proto, že se tu natáčel film Schindlerův seznam.

kam v krakově

Při procházce Kaziměří nezapomeňte navštívit některé ze synagog. Já jsem zavítala do Staré synagogy – je nejstarší a její součástí je i židovský hřbitov. Pak jsem také navštívila Synagogu Templ, která je pěkně zrekonstruovaná. V Kaziměři se nachází nejen památky, ale i stylové vintage obchůdky a pouliční malby. Je tu také spousta stylových kaváren a restaurací – o nich se dozvíte níže.

kam v krakově

okolí Krakova leží další významná místa, ta jsem bohužel neměla čas navštívit. Pokud v Krakově budete mít více času než já, můžete se jet podívat do solného dolu Wieliczka či do koncentračního tábora Osvětim.

Kam v Krakově za uměním

Muzeum současného umění

Museum of Contemporary Art in Krakow zkráceně MOCAK by určitě mělo být na vašem seznamu, ať už vás umění baví, či nebaví. Není to žádné nudné muzeum, právě naopak. Můžete tu narazit na hrající “disco koberec“ nebo na děsivou sošku vrány-člověka, která vydává podivné zvuky. Vstupné do muzea je dost nízké, ve čtvrtky je dokonce vstup zdarma, tak toho neváhejte využít.

Vtipné je, že jsem na tohle super místo narazila úplně náhodou. Původně jsem totiž chtěla jít do Schindlerovy továrny, která leží hned vedle. Když jsem ale přišla na místo, byla před továrnou obří fronta (poučení pro vás: rezervujte si vstupenky předem na internetu, jinak máte smůlu 😁).

kam v krakově

Národní muzeum v Krakově

Proč navštívit Národní muzeum? Kvůli Dámě s hranostajem. Známý obraz od Leonarda da Vinci si tu můžete v klidu prohlédnout, aniž byste se postrkovali s davem turistů (jak je tomu v Louvreu před Mona Lisou) :D. Kromě tohoto obrazu můžete v muzeu vidět i další expozice. V posledním patře mají pěknou sbírku moderního umění. Ostatní expozice mě ale nijak zvlášť neuchvátily.

kam v krakově

Muzeum Manggha

Manggha Museum of Japanese Art and Technology nadchne všechny milovníky asijského umění. Mně se tu moc líbilo, určitě to ale není místo pro každého. Vystavované obrazy jsou hodně moderní a minimalistické. Pokud vás takový styl umění moc nebere, muzeu se vyhněte. Všem ale vřele doporučuji kavárnu, která se nachází uvnitř, o ní dozvíte více v další části článku.

Kam v Krakově na něco dobrého

Když je řeč o jídle, nešlo by nezmínit typické polské pečivo obwarzanek. Narazíte na něj na každém rohu – většinou ho prodávají důchodci u pojízdných stánků. Obwarzanek je super snídaně či svačinka.

Dalším známým polským jídlem jsou zapékanky. Ty také můžete ochutnat na mnoha místech. Já jsem si dala veganskou verzi zapékanek v podniku Farma a byla jsem moc spokojená. Z podniků soustředících se na rostlinnou stravu bych ještě vypíchla fastfood Krowarzywa Vegan Burgers, kde si můžete sestavit burger podle chuti. V příštích odstavcích vám blíž představím nejlepší kavárny a restaurace podle mého výběru.

Cafe Manggha

Cafe Manggha leží ve stejné budově jako již zmíněné muzeum. Za mě je to určitě nejlepší kavárna, kterou jsem v Krakově navštívila. Ze zdejší terasy si můžete užívat krásný výhled na vrch Wawel. V kavárně je moc milá obsluha a servis na úrovni. Nadchl mě také široký výběr čajů a asijských specialit, samozřejmě tu mají i tradičnější jídla jako lívance nebo tousty. To vše za hodně příznivé ceny – za snídani a čaj jsem platila necelých sto korun. 😁

kam v krakvě

Kolanko Nº 6

Nejlepší podniky Krakova se nachází v Kaziměři, k nim jednoznačně patří i Kolanko Nº 6. Tahle kavárna/restaurace je vyhlášená pro své vynikající palačinky. Ty tu dělají jak sladké, tak slané. Ingredience si můžete sami vybrat a nakombinovat podle chuti. Plusem je i příjemná zahrádka a milá obsluha.

Cafe Mlynek

Tato kavárna se nachází kousek chůze od Kolanka. Jedná se o vegetariánský/ veganský podnik, kde nabízí i tradiční polské dobroty jako pierogi ve vegan verzi. V době oběda mají polední menu, které se cenově pohybuje kolem 120 korun – je v něm zahrnuta polévka a hlavní chod. Vaří tu dobře a je tu klidná atmosféra. Kavárna se nachází se v historickém domě, a i vybavení interiéru je ve vintage stylu.

Musím říct, že když jsem jela do Krakova, moc jsem od tohoto města nečekala, o to víc mě příjemně překvapilo. Nadchlo mě tu především jídlo a moderní umění. Pokud máte volný prodloužený víkend, využijte ho k návštěvě Krakova, nebudete zklamaní.

Polsko vás stále moc neláká? Tak co třeba takové Maďarsko? Koukněte na můj článek o Budapešti, kde najdete seznam 20 TOP míst, která musíte navštívit. 

Také máte místo, které vás na začátku moc nelákalo, ale nakonec se vám tam zalíbilo? Proč? Čím vás konkrétní lokace dostala? Napište do komentářů. 😊

Sledujte a sdílejte:

4 thoughts on “Kam v Krakově: tipy na nejzajímavější památky, kavárny a galerie

    1. Krakov je super v tom, že je tam hodně parků a zeleně.. Taky je tam dost zajímavých míst v okolí, takže to není jen taková ta klasická městská turistika. Určitě se ti tam bude líbit. Přeju, ať se zadaří. ☺️

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..