Jak jsem dobrovolničila v zahraničí a proč byste to měli zkusit taky

Když jsem někomu řekla, že jedu do zahraničí jako dobrovolník, spousta lidí na mě koukala jako na blázna. Lidé nechápali, proč by někdo pracoval zadarmo. Já vám chci ukázat, že dobrovolnictví vám toho může dát hodně – i když peníze to opravdu nejsou. Přečtěte si víc o mých zkušenostech z workcampů a důvodech, proč se takových projektů zúčastnit.

Dobrovolnictví? To už tu jednou bylo, ne?

Asi vám neuniklo, že o dobrovolnictví jsem už psala v článku Jak jsem zachraňovala želvy. Dnešní článek ale bude o něčem trochu jiném – zatímco minule jsem popisovala Evropskou dobrovolnou službu, tentokrát si posvítím na workcampy. Sama jsem se těchto projektů zúčastnila dvakrát (ve Španělsku a Slovinsku), takže vám opět předám i osobní zkušenosti.

Nejprve ale… co to workcamp vůbec je

Zjednodušeně řečeno jsou workcampy veřejně prospěšné projekty, které většinou trvají 2 až 3 týdny. Funguje to tak, že dobrovolníci mají za svou práci ubytování a jídlo zdarma, nedostávají ale plat. Projekty jsou vždy postaveny na týmové práci – na každém campu se sejde 10-15 lidí z celého světa. Pracuje se pět dní v týdnu, maximálně 5 až 6 hodin denně. Takže víkendy se dají využít k cestování a čas po práci třeba ke kulturním večerům. 😊

Existuje velké množství různě zaměření worcampů – enviromentální, vzdělávací – takže si každý vybere podle svého zájmu.

Zaujaly vás workcampy ale nechcete jet nikam daleko? Můžete se zúčastnit nějakého v Česku! Každé léto se campy pořádají i u nás – nedávno třeba hledali účastníka na camp v záchranné stanici pro vydry. 😊

Kde workcamp vybrat (a zjistit víc informací)

Workcampy mají v režii neziskovky. Mezi nejznámější vysílající organizace patří:

Já osobně jsem jela přes Duhu a vše bylo OK.

Přihlašování funguje zjednodušeně takto:

 • na stránkách vysílající organizace si vyberte konkrétní projekt
 • vyplníte přihlášku v angličtině
 • zaplatíte účastnický poplatek (něco kolem tisícovky)
 • a pak už jedete 😄

Workcamp v dané zemi má na starosti ověřená neziskovka, takže se nemusíte bát, že se jedná o nějaký scam. 😄  

Pokud ještě nemáte plány na tohle léto, můžete se na nějaký camp přihlásit – někde stále hledají účastníky.

Pár mých tipů k výběru projektu:

 • Nevybírejte jen podle země, ale i podle zaměření projektu, ať vás pak práce nenudí.
 • Pečlivě si přečtěte popis projektu – kde budete bydlet, co bude hlavní náplní práce, …
 • Předem si zjistěte, na kolik vás vyjde doprava do dané země – tu si totiž musíte platit sami z vlastních zdrojů.

Moje zkušenosti

První dobrovolničení ve Španělsku

Na svůj první workcamp jsem vyrazila, když mi bylo 18. S kamarádkou jsme se vydaly pomáhat při opravě záchranného centra pro zvířata do španělského Madridu. Už naše cesta byla taková punková – pěkně s přespáním na letišti a ztracenými kufry. 😄

workcamp dobrovolnictví

Národnostní mix naší skupiny si nepamatuji přesně, ale byli tam lidi z Mexika, Taiwanu a pak většinou lidé z Evropy – všichni studenti do 26 let.

Co se práce týče, byla především manuální: natírání plotů, pletí, obnova chodníčků a klecí pro dravce. Vyzkoušeli jsme si také zajímavější aktivity – navštívili jsme veterinární kliniku, kde nám ukázali, jak tam vše funguje. Taky jsem se dostali do španělské televize, která přijela natáčet vypouštění dravců zpět do volné přírody.

workcamp dobrovolnictví

Díky tomu, že jsme žili kousek od Madridu, jsme měli možnost toto místo důkladně prozkoumat… O víkendech jsme navštívili i další místa jako Toledo, menší vesnice a městečka v okolí atd. Večer byla většinou večeře se sangrií a povídáním.

Druhý workcamp na Balkáně

Podruhé jsem se vypravila, tentokrát už sama, do Slovinska. Tenhle camp se od prvního dost lišil – a to hlavně zaměřením. Náplní naší práce byla organizace letního festivalu. Ráda na fesťáky chodím jako návštěvník, tak mě zajímalo, jak to vypadá z druhé strany.

workcamp dobrovolnictví

Před festivalem jsme vše přichystali, po skončení zase vraceli do původního stavu. V průběhu festivalu jsme lidem předávali programy, nosili jsme židle a lavičky. Zatímco ve Španělsku se pracovalo každý den ve stejnou dobu, tady se směny střídaly podle potřeb festivalu. Mohli jsme si vyzkoušet i docela zajímavé věci – třeba jsme místnímu umělci pomáhali s instalací jeho díla. Hudebně nadaní lidé z naší skupiny pak secvičili vystoupení, a to pak předvedli na konci festivalu.

V naší skupině bylo opět hodně lidí z Evropy a pár jedinců z Jižní Ameriky a Asie. Většinou opět studenti, ale byl tam s námi také pán ve věku mého dědy. 😄 Překvapivě s mladšími lidmi držel krok a vše zvládal, za což má můj obdiv. Oproti prvnímu workcampu byl rozdíl také v tom, že sem všichni přijeli sami (ve Španělsku bylo dost dvojic, co se znalo předtím). Takže tam byla trochu jiná atmosféra.

Ve volných chvílích jsme měli možnost chodit na festival, díky tomu jsem viděla koncerty balkánských kapel, divadlo pro děti, nebo třeba promítání slovinského hororu. V průběhu campu a po jeho skončení jsme navštívili nejznámější místa Slovinska: Lublaň, jezero Bled, Alpy. Musím říct, že Slovinsko (jako země) mě pozitivně překvapilo. Ráda bych se tam v budoucnu ještě vrátila – hlavně kvůli nádherným horám.

Jak vidíte, každý workcamp je trochu odlišný a je třeba s tím počítat. Nemůžu říct, že by se mi někde líbilo víc nebo míň. Oba dva projekty mi daly zajímavé zkušenosti a díky nim jsem si pak snadněji zvykla na EVS v Turecku. V budoucnu bych ale ráda zkusila spíš něco nového – třeba dobrovolničit přes Workaway. 😊

A teď konečně.. Co vám dobrovolničení dá    (proč vyrazit na workcamp)

Dobrý pocit ze sebe

K tomu asi není nutné nic moc dodávat. Pocit, že jste někomu pomohli, je k nezaplacení.

Opravdu poznáte místní lidi a kulturu

Na dovolené, kdy jen ležíte u bazénu v hotelovém komplexu, moc místní kulturu nepoznáte. Tohle ale na workcampech nehrozí. Budete mít i možnost poznat místní lidi a účastnit se jejich kulturních akcí.

Kamarádi z celého světa

Díky dobrovolničení můžete poznat super lidi. Netvrdím, že si vždy se všemi sednete. Ale věřím, že si najdete alespoň 1 dobrého kamaráda, kterého třeba v budoucnu navštívíte.

Nízké náklady na cestování

Dobrovolnictví patří mezi levnější způsoby cestování, protože nemusíte platit za jídlo a ubytování, což jsou častokrát nejdražší výdaje.

Rozmluvíte se v angličtině

Mám pocit, že většina Čechů umí anglicky celkem dobře, ale bojí se mluvit. Pokud máte stejný problém, workcamp vám může pomoct, protože s ostatními se prostě budete muset bavit anglicky.

Dobrovolnictví se pěkně vyjímá v CV

Fakt, že jste vyjeli do zahraničí, ukazuje na to, že jste aktivní a samostatní. Také se tím můžete odlišit od ostatních uchazečů o práci a zaujmout potencionálního zaměstnavatele.

Otrkáte se

S každým výjezdem do zahraničí se postupně otrkáte. Sami se musíte někam dopravit, vyřídit případné problémy… Když vše zvládnete posílí to i vaše sebevědomí. 😊

Poznáte líp sami sebe

Toto je, myslím si, hodně důležitý bod. Uvědomíte si své hranice a uvidíte, jak se chováte v nestandartních situacích. Možná si uvědomíte, že taková forma cestování není úplně pro vás (znám takové lidi) a to je taky v naprostém pořádku. Myslím si, že workcampy jsou skvělou příležitostí si vyzkoušet život v zahraničí – možná si uvědomíte, že 2 týdny mimo ČR jsou pro vás maximum. Tohle všechno je dobré vědět, než se přihlásíte na nějaký delší projekt na druhém konci světa. 😄

Samozřejmě by se daly najít i další benefity dobrovolničení, ale tohle jsou asi ty nejdůležitější. Pokud stále váháte, jestli někam vyjet… prostě to zkuste a pak uvidíte.

workcamp zkušenosti

Máte zkušenosti s workcampy? Nebo jinou formou dobrovolnictví? Pokud ne, co vás nejvíc odrazuje/brzdí? Určitě se nestyďte a o své zážitky či myšlenky se podělte. Moc se těším na vaše vyprávění. 😊

Sledujte a sdílejte:

2 thoughts on “Jak jsem dobrovolničila v zahraničí a proč byste to měli zkusit taky

  1. Takové komentáře mě vždy potěší. ☺️
   Ať se vše povede a dostaneš se na super workcamp. 😊 Pokud máš nějaké otázky, určitě napiš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..