KonMari

Jak uklidit podle KonMari

 Stává se vám, že pracně uklidíte a za pár dní je vše zase rozházené? Všude se válí spousta krámů a vy nevíte co s tím? Zkuste uklidit podle metody KonMari. V tomto článku vám představím základní body úklidu podle Marie Kondo, a také vám sdělím své zkušenosti a tipy.

Kdo je Marie Kondo?

 Marie Kondo je přední odbornicí na úklid. Pochází z Japonska a živí se jako úklidová konzultantka. Své poznatky o uklízení shrnula v několika úspěšných knihách, nejznámější z nich je „Zázračný úklid – pořádek jednou provždy“. Základní myšlenkou její metody KonMari je obklopit se věcmi, které v nás vyvolávají radost. Více o Marii Kondo a její metodě se můžete dozvědět na oficiálních stránkách.

Konmari

Základní body metody KonMari (můj výběr)

 V této části článku vám představím stěžejní body metody Konmari, kterými jsem se já sama při úklidu řídila. Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si knihu Zázračný úklid. Musím přiznat, že jsem nedodržovala přesně všemi pokyny v knížce a metodu jsem si přizpůsobila podle sebe. 😀

Motivace je klíč k úspěchu

 Stejně jako u všeho je i u úklidu důležité mít daný cíl našeho snažení, jinak rychle ztratíme motivaci. Je proto dobré si před úklidem představit ideální domov/ životní styl a pak až se pustit do úklidu.

Uklidit vše najednou

 Většina lidí uklízí postupně, a proto uklízí prakticky pořád. Kondo proto zdůrazňuje důležitost drastického velkého úklidu. To nám má pomoci změnit návyky a pořádek tak dlouhodobě udržet. Já jsem postupovala podle kategorií, každý den jsem protřídila a uklidila jednu. Více o systému kategorií se dozvíte v následujícím bodu.

Uklízet věci podle kategorií, ne podle místa

 Další častou chybou je to, že většina lidí uklízí podle místa (místností) a ne podle kategorie. To není úplně praktické, protože některé věci můžou být roztroušené různě po bytě – například fotky a papíry. To pak vytváří zmatek a nikdo neví, kde co je. Je proto lepší třídit a uklízet věci podle kategorií. Podle KonMari je jich 5 a mají jasně dané pořadí, které se má dodržovat. Kategorie jsou totiž seřazeny od „nejjednodušší“ po „nejtěžší“. Pořadí kategorií je následující:

  • Oblečení (včetně bot, kabelek a doplňků)
  • Knihy (včetně časopisů a učebnic)
  • Papíry (důležité dokumenty atd.)
  • Komono (= různé drobnosti: kosmetika, psací potřeby)
  • Předměty se sentimentální hodnotou (fotky, dopisy, dárky)

Nejprve věci vyházet a až pak uklízet

 Před uklízením je nutné věci probrat a vyházet nadbytečné. Třídit se má vždy podle kategorií popsaných výše. Postupuje se tak, že dáte na jedno místo na podlahu všechny věci dané kategorie. To je super způsob, jak si uvědomit, kolik věcí vlastně máme – někdy je to až děsivé. Pak je dobré věci třídit podle podkategorií – například u oblečení začnete třídit vršky, pak se přesunete ke kalhotám atd.

Třídit na základě emocí

 Jak ale poznat co si nechat a co vyhodit? Podle KonMari si máte vzít každou věc do ruky a zeptat se: „Přináší mi ta věc radost?“. Pokud odpověď zní ano, věc si ponechte. Když už vám věc nepřináší žádné dobré pocity, zbavte se jí. I k vyřazeným věcem se chovejte s úctou, vyjádřete jim vděk za to, že vám pomáhaly a pošlete je dál. Nepotřebné věci můžete darovat, prodat, nebo třeba přetvořit na něco jiného. Samozřejmě se to netýká smluv a dalších důležitých věcí, které si necháváte, přestože vám radost nepřinášejí. 😀

Konmari

Svislé skladování

 Teď už by vám měly zbýt jen věci, které máte opravdu rádi. Jak je správně uložit? Podle Konmari se věci neskladují do komínků, ale nastojato. Proč? Věci pak zabírají méně místa a máte o nich přehled. Tenhle způsob skladování je super hlavně u oblečení – u komínků často nastává problém, že nosíte stále stejné věci dokola, pokud si chcete vzít něco zespodu, musíte ve skříni pracně hrabat.

 Podle psaného textu se dá způsob skládání a skladování těžko pochopit. Proto vás odkážu na videa, kde je vše dobře vidět. Jsou v angličtině, nevadí, pokud nebudete rozumět úplně všemu, postup prostě okoukáte. 😊

 V tomhle videu uvidíte, jak správně skládat všechny druhy šatstva (včetně spodního prádla a plavek).

  Tady nebo třeba tady je pak ukázka, jak správně oblečení skladovat.

Vše má své pevně dané místo

 Jak pořádek udržet a nespadnout do starých bordelářských kolejí? Určete každé věci její místo a tam ji prostě vždy vracejte. Důležité také je mít stejně věci u sebe, ne je skladovat na různých místech v bytě.

Funguje KonMari v praxi?

 Podle KonMari jsem si uklidila před více jak měsícem, takže už můžu zhodnotit, jak funguje v praxi. Už výše jsem zmiňovala, že jsem se nedržela přesně všech detailů, ale následovala jsem spíš hlavní koncept.

 Celkově úklid podle KonMari hodnotím kladně, pořádek se mi daří udržovat všude až na můj psací stůl. 😀 Nejvíce mne nadchly rady pro skládání a skladování oblečení, díky nim je teď má skříň daleko přehlednější. Taky mi to pomohlo zbavit se sentimentálních věcí, které už mi nic nepřináší – nechtěné dárky atd. Chtěla jsem se jich zbavit už dřív, ale vždy jsem se cítila provinile. Díky KonMari jsem se všech nepotřebných krámů zbavila a celý můj pokoj působí odlehčenějším dojmem.

 KonMari není jen o úklidu v bytě, ale i v hlavě. Pokud to člověk vezme poctivě od podlahy, pomůže mu to uvědomit si, na čem nám skutečně záleží, co nám přináší radost a co nás naopak vysává. Celý koncept je vlastně cesta k minimalismu, který nás učí vybírat si to podstatné a vážit si věcí, které máme. Ten princip je vlastně strašně jednoduchý, není třeba v tom hledat složitosti, stačí jen začít.

 Tak co, jdete do toho a zkusíte se zbavit všech přebytečných krámů? 😊

 Nezapomeňte článek sdílet a komentovat! 😀

Sledujte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..